Mám Upův syndrom

Fakulta informatiky

Tady jsem chodil na vysokou, za šest let jsem si tu ovšem neudělal jediného kamaráda, spoustu lidí už jsem totiž znal, přednášky tu byly masové, a většinu času jsem beztak trávil na konzervatoři… Škola byla ale dobrá (však jsem na ni také točil propagační klip Utekla mi s ajťákem).

Zpočátku jsem byl nejvíc nadšený z kantýny, kde byl smaženej sejra s hranclema za 30 (s ISICem). Jedl jsem 4 týdně (někteří si dávali dva až tři denně). Zajímavé je, že po prvním semestru jsem náhle smažený sýr jíst přestal, a už si ho NIKDY nedal… Tehdy tu ovšem stála ještě jiná budova, v této nové už taková dobrá kantýna není a musí se chodit na obědy na práva. Tehdy chodit na práva bylo pro ajťáky těžké, protože se tam vyskytovala nebezpečná, neznámá rasa, která nemá jasně naprogramované chování…(holky) Dnes to už ale ajťáci zvládnou, protože je všechno jinak – holky (a pěkné!) jsou i na informatice…jen ten sejra tam není.

Bývalá budova fakulty (s kantýnou a sejrem)

Moje chvíle slávy – zaskakuji za svého bývalého učitele na přednášce

A taky jsme tu natáčeli klip k písni Mám Upův syndrom s herci s Downovým syndromem z divadla Aldente, které vede moje sestra. Sestře se změnil život, když se jí narodila dcera s Downovým syndromem. Musela se se spoustou věcí smířit a celá spousta dalších netušených věcí ještě přijde. Lidé s DS nemají velký intelekt, spoustu věcí většina z nich nikdy nepochopí (třeba koncept peněz), občas si dělají tak trochu co chtějí, nestarají se o to, jak na ně pohlíží druzí. Zároveň v sobě mívají spoustu lásky a empatie, milují doteky, objetí, blízkost, jsou čisté duše. Mnoho bychom se od nich mohli učit, my s ne-Downovým, nebo spíš možná Upovým syndromem.

Myslím, že lidem s DS neprospívá zavření někam do ústraní, mimo zraky takzvaně duševně zdravých. Divadlo jim dává možnost rozkvést, či jakákoli společenská činnost, jednoduchá práce, třeba v kavárně, kontakt s lidmi, ať už s DS nebo s US, stále myslím, že to stojí za tu kapku trpělivosti, že kafe přijde možná trochu později, že bude možná malinko rozlité, nebo že se divadelní kus bude odvíjet trochu jinak, než byl původní scénář.

Také trpíte Upovým syndromem? Jak se to projevuje?

S klipem Mám Upův syndrom jsme získali cenu na Filmovém festivalu fakulty informatiky Masarykovy univerzity 2019

Další stanoviště hledejte na dvoře, který spojuje Botanickou 69 a Klatovskou 20.